تاریخچه دانشگاه آزاد واحد ممقانشهر ممقان(با تراکم جمعیتی در حدود 16 هزار نفر) تقریبا در حدود 35 کیلومتری جنوبغربی شهر تبریز و در مسیر جاده تبریز به مراغه و به فاصله 3 کیلومتری با جاده اصلی واقع گردیده است.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان در اسفند 1381 با صدور موافقت نامه اصولی توسط هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی و با پیگیریهای شورای محترم شهر ممقان ، یا اهدا زمین به متراژ حدود 8000 مترمربع و ساختمان 3500 مترمربع توسط برادران ریحانی تاسیس شد و. از مهر 1382 با 2 رشته  کامپیوتر (در مقطع کاردانی) و حسابداری (در مقطع کارشناسی) به مدیریت رامین رخشا با تعداد 176 دانشجو بعنوان مرکز آموزشی شروع به فعالیت نمود و با تلاشهای همکاران محترم و سایر روسا(دکتر جعفررحمانی کهنمویی و دکتر آرش اسلامی) در طی سالیان گذشته تعداد رشته های تحصیلی ، اعضای هیات علمی و دانشجویان آن افزایش یافته و بالاخره در سال 1386 از درجه مرکز به واحد کوچک ارتقا پیدا کرد.
در حال حاضر دانشگاه با تعداد 44 رشته در مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتر تخصصی با تعداد حدود 1000 دانشجو، 16 نفر اعضای هیات علمی و 22 نفر پرسنل اداریعرصه های جدیدی از پیشرفت و توسعه را با سرپرستی آقای دکتر منوچهر صمدی وند(رییس کنونی واحد ممقان) تجربه می کند.
وجو آموزشکده فنی و حرفه ای سما ممقان به عنوان بهترین آموزشکده شمالغرب کشور بعنوان یکی از زیرمجموعه های واحد از قوتهای درونی سیستم می باشد.