معرفی واحد ممقان

تاکنون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان فارغ‌‌التحصیل شده‌اند، ممقان به شهر اقتصاد مقاومتی مشهور شده و پایتخت نخودچی جهان محسوب می‌شود. 01/20/2019


تاکنون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان فارغ‌‌التحصیل شده‌اند، ممقان به شهر اقتصاد مقاومتی مشهور شده و پایتخت نخودچی جهان محسوب می‌شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از ممقان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان سال ۱۳۸۲ راه‌اندازی شد و تاکنون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف فارغ‌‌التحصیل شده‌اند.  
گزیده‌ای از فعالیت‌های علمی و فرهنگی
گسترش تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری، کسب مقام در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی از قبیل نمایشگاه ربع رشیدی و ...، چاپ مقالات متعدد در مجلات ISI و علمی و پژوهشی، ارائه مقالات در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی، تألیف و ترجمه کتاب، ثبت اختراع، برگزاری سمینارها، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و مسابقات علمی متعدد، عضویت دانشجویان نخبه در باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان از جمله فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان است.
دیدار با خانواده‌ معظم شهدا، برگزاری اجتماع بزرگ هیئات حسینی در ماه محرم، برگزاری مسابقات قرآن و عترت، برگزاری همایش‌ها، مسابقات و اردوهای فرهنگی، حضور فعال در مناسبت‌های مذهبی و ملی و دعوت از دانشجویان برای عضویت در بسیج دانشجویی بخشی از فعالیت‌های فرهنگی این واحد دانشگاهی است.  
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان پس از پیمودن راه‌های سخت و دشوار، اکنون با تکیه بر الطاف الهی و پشتیبانی مردم فرزانه، خدمت به دانش‌پژوهان و دانشجویان ایران زمین را بزرگ‌ترین افتخار خود می‌داند.
همه سعی و تلاش هیئت رئیسه، استادان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی ممقان این است که در کنار بالابردن کیفیت آموزشی و پژوهشی و فراهم کردن شرایط مطلوب ادامه تحصیل دانشجویان در ارتباط با تصویب رشته‌های جدید هم به صورت جدی پیگیر امور باشند.
پذیرش بدون کنکور دانشجو در ۴۴ رشته
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان گفت:‌ این واحد دانشگاهی در ۴۴ رشته گرایش برای نیمسال دوم ۹۸-۹۷ در مقاطع کاردانی و کار‌شناسی بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد.
منوچهر صمدی‌وند در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، اظهار کرد:‌ «ثبت‌نام از متقاضیان بر اساس سوابق تحصیلی در رشته‌های بدون آزمون مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته و کار‌شناسی پیوسته و ناپیوسته هم‌زمان با واحدهای دانشگاهی کل کشور  از ۲۵ دی آغاز می‌شود.
واحد ممقان با بهره‌مندی از هیئت علمی توانمند و با داشتن امکانات و زیرساخت‌های آموزشی، پژوهشی و رفاهی مناسب، آزمایشگاه‌ها، آتلیه‌ها و کارگاه‌های استاندارد، سالن کنفرانس، سایت اینترنت، مجموعه ورزشی، کتابخانه و نمازخانه از علاقه‌مندان به تحصیل در این واحد دانشگاهی در رشته‌های زیر دانشجو می‌پذیرد:  
رشته‌های مقطع کارشناسی پیوسته (بدون آزمون)
متقاضیان ادامه تحصیل با توجه به علاقه خود می‌توانند در مقطع کارشناسی پیوسته (تمام‌وقت) در یکی از رشته‌های حسابداری، روانشناسی، مهندسی برق، علوم‌ اقتصادی، مدیریت دولتی، مهندسی پزشکی، مهندسی معماری، اقتصاد کشاورزی، مدیریت امور گمرکی، مهندسی نقشه‌برداری، علوم و مهندسی صنایع غذایی و در مقطع کارشناسی پیوسته (پاره‌وقت) نیز در یکی از رشته‌های حسابداری، مدیریت دولتی بدون آزمون ثبت‌نام کنند.
رشته‌های کارشناسی ناپیوسته (بدون آزمون(
این واحد دانشگاهی در مقطع کارشناسی ناپیوسته نیز در یکی از رشته‌های معماری،‌ حسابداری، مدیریت دولتی، مهندسی اجرایی عمران، مهندسی تکنولوژی الکترونیک، مهندسی تکنولوژی نقشه‌برداری، مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو، مهندسی تکنولوژی کنترل ـ ابزار دقیق، مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید ـ  قالب‌سازی، مهندسی کشاورزی ـ علوم و صنایع غذایی دانشجوی بدون آزمون می‌پذیرد.
رشته‌های کاردانی پیوسته (بدون آزمون
داوطلبان در صورت تمایل می‌توانند در مقطع کاردانی پیوسته در یکی از رشته‌های حسابداری، امور اداری، ساخت و تولید ماشین ابزار، الکتروتکنیک ـ برق صنعتی،‌ نقشه‌برداری ـ نقشه‌برداری،‌ الکتروتکنیک ـ تأسیسات الکتریکی،‌ ساختمان ـ کارهای عمومی ساختمان، الکتروتکنیک ـ الکترونیک عمومی بدون آزمون  ثبت‌نام کنند.
رشته‌های کاردانی ناپیوسته (بدون آزمون)
متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کاردانی ناپیوسته واحد ممقان نیز می‌توانند در یکی از رشته‌های مدیریت دولتی، کاردان فنی برق، کاردانی معماری، کاردان فنی قدرت، کارانی حسابداری، الکترونیک هواپیمایی، کاردانی نقشه‌برداری،‌ کاردانی نرم‌افزار کامپیوتر،‌ کاردانی مدیریت بازرگانی،‌ کاردانی فنی علائم الکتریکی، کاردانی فنی برق و تأسیسات، کاردانی تکنولوژی مواد غذایی، کاردانی اقتصاد کار و بهره‌برداری ثبت‌نام کنند.
رشته‌های تحصیلات تکمیلی (با آزمون)
اکنون در واحد ممقان در مقطع دکتری رشته صنایع غذایی و مقطع کار‌شناسی ارشد رشته‌های مدیریت بازرگانی (تجارت الکترونیک و بازاریابی)، مدیریت کسب و کار (بازاریابی)، مدیریت دولتی (خط‌مشی‌گذاری)، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی GIS، مهندسی برق (الکترونیک) و علوم و مهندسی صنایع غذایی (فناوری مواد غذایی، صنایع غذایی، علوم و مواد غذایی و زیست فناوری مواد غذایی) دایر است.
به گزارش آنا، ممقان شهری با حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت از توابع استان آذربایجان شرقی است. مردم ممقان به سختکوشی و در عین حال برخورداری از سطح بالای ثروت در قیاس با شهرهای مشابه، معروف هستند. این شهر چندی است که به شهر اقتصاد مقاومتی هم مشهور شده و پایتخت و قطب نخودچی جهان محسوب می‌شود.